CONTACT

adam.gebrian@gmail.com
https://herohero.co/adamgebrian

1/17/2021

Kniha Tři měsíce v Barceloně

Začátkem února 2021 mi u nakladatelství Universum vychází kniha s názvem Tři měsíce v Barceloně. Kniha, jak její prozaický název napovídá, popisuje moje zážitky z tohoto fantastického města, které jsem načerpal od konce února do konce května roku 2018. Moje žena Markéta dostala možnost studovat tři měsíce na místní škole architektury, jako součást svého doktorátu na FA ČVUT v Praze, kde se zabývá budoucími podobami virtuální reality. A protože doma má na starosti většinu péče o domácnost a na studium tedy jen omezené množství času, domluvili jsem se, že tentokrát to uděláme obráceně. Ona bude studovat a já budu trávit čas s naším synem Filipem, tak aby o nás věděla co nejméně a mohla se na studium soustředit. Jinými slovy, ráno jsem se s Filipem nasnídali, odešli z bytu ven a vrátili se večer. A tímto způsobem to probíhalo tři měsíce. 

Abych mohl takto postupovat, musel jsem udělat několik věcí. Na začátku bylo jedno rozhodnutí, které mi tehdy připadalo docela normální, ale musím říct, že při zpětném pohledu na náš tehdejší stav účtu nad tím dneska trochu kroutím hlavou. Rozhodl jsem se, že se pokusím s Filipem trávit maximum svého času, jinými slovy, že po tyto tři měsíce nebudu pracovat. Nechtěl jsem trávit čas tím, že budu odpovídat na emaily, telefonovat, řešit různé běžné pracovní problémy. Řekl jsem si, že tři měsíce určitě nikomu chybět nebudu a taky to tak bylo. Když jsem o tomhle aspektu našeho pobytu následně mluvil s řadou lidí, docela se tomu divili a měli k tomu celou řadu poznámek. Na prvním místě byla pochopitelně finanční náročnost takovéhoto pobytu. Do dneška ji neznám úplně přesně, ale při kontrole stavu účtu jsem zjistil, že před odjezdem na něm bylo 160.000,- a při návratu 32.000,-. Nějaké peníze mi přišly ještě během našeho pobytu za předchozí práci, takže celkově to odhaduju, že nás ty tři měsíce dohromady stály zhruba 150.000 Kč. 

Jasně, to není málo a určitě existuje spousta jiných způsobů, jak takové peníze utratit, ale popravdě řečeno, nenapadá mě až zase tolik možností, které bych zpětně považoval za smysluplnější. Nejel jsem tam z představou, že náš společný pobyt pro mě bude neuvěřitelně inspirativní, a že ho například následně zpracuji do knihy. Ne. Říkal jsem si, Markétě tu možnost soustředit se na studium dlužím a aspoň budu trávit větší množství času se synem, než jak se mi to dařilo během prvních dvou let jeho života. Táta mi jako dítěti věnoval obrovské množství času, přestože měl své práce až nad hlavu a jsem si jist, že mi to v životě docela dost pomohlo. Během našeho pobytu jsem vkládal fotografie na svůj instagramový profil pod hashtagem #gebrianivbarcelone a přiznávám, že mě docela překvapilo množství vašich interakcí, včetně řady doporučení co nevynechat, z nichž jsme některé využili.

Kniha vychází sice až tři roky po našem pobytu, ale záměrně jsem se ji snažil napsat tak, aby příliš nepodléhala času. Nevím, zda se to podařilo, to bude muset posoudit až čtenář. Kniha je rozčleněna do 66 kapitol a je určena každému kdo miluje Barcelonu, každému, kdo zde párkrát byl a rád by se znovu vrátil, každému, kdo zde ještě nebyl, ale rád by to udělal a možná i těm, kteří toto město znají dokonale a budou se tak moci pobavit nad tím, jak málo jsem toho za tři měsíce stihl pochopit. Ale taky každému, kdo má rád města a život v nich. Na konci knihy pak najdete odkaz na Google Maps, kde najdete zakresleno přes 200 míst se stručným komentářem, včetně těch, které se do knihy z nejrůznějších důvodů nevešly. 

Tento krátký text je ilustrován místem, kde jsem Filipa viděl asi nejšťastnějšího během celého našeho barcelonského pobytu. V knize mu je věnována kapitola s pořadovým číslem 64 a je to taky úplně první kapitola, kterou jsem pro knihu napsal. Byla to zkouška, zda dokážu takovouto věc napsat, připravit. Po jejím dokončení jsem nabyl pocitu, že to možná půjde. Do té doby jsem psaní jakékoliv knihy kategoricky odmítal, protože jsem si to krátce vyzkoušel roku 2005, kdy jsem dal dohromady sborník přednášek s názvem 29+3, a proto jsem měl určitou představu, kolik je s přípravou knihy starostí.

Kdybyste si náhodou knihu takto popsaných zážitků chtěli pořídit, uděláte mi pochopitelně velkou radost a ještě větší, pokud mi následně dáte vědět, co si o ní myslíte, ať už je to cokoliv. Zde jsou možnosti, jak si knihu objednat. Děkuju:

Knihkupectví Booktook.cz

Knižní Klub

Knihkupectví LuxorŽádné komentáře:

Okomentovat